home coaching icc sitemap coaching icc kontakt coaching icc
 
   
 

Blog Coaching | Blog Coacha ICC Karoliny Ślifirskiej

 

Kilka sposobów na trudne emocje

Mój Klient - Robert mnie ostatnio zapytał jak sobie poradzić ze wściekłością na ludzi, których "głupota przecież sięga granic". Biedny Robert wszędzie tę "głupotę" dostrzega: w pracy, na przystanku, w parku, w urzędzie, w przychodni, w szpitalu. Wszędzie głupota się szerzy. Tylko garstka tych mądrych niestety gdzieś stłamszona sobie siedzi i spogląda na tę głupotę wszechobecną z ukrycia. No bo "jak można lubić ciasne pomieszczenia, albo nie lubić otwartego okna, jak można wydawać pieniądze na gazety jak ma się w domu Internet, jak można spędzać niedzielę w centrach handlowych. no nie da się na to wszystko patrzeć". 
Takiego ma w dodatku Robert pecha, że gdzie by się nie pojawił, to zawsze na tą głupotę ludzką natrafia. Tyle jej pewnie jest na świecie. 
Cóż, tym razem i na złość i na dumę i jeszcze na kilka innych uciążliwości przyszło mi z odsieczą 5 mądrości buddyjskich, o których z uwagą słuchałam w ubiegłą niedzielę na wykładzie w centrum medytacyjnym. Parę dni później natrafiłam na nie ponownie w książce Lamy Olego Nydhala "O naturze rzeczy".

  1. Niewiedza / głupota

Wtedy, kiedy nie wiemy jak rzeczy się mają, mamy niszczące, błędne poglądy lub po prostu nie wiemy jaką podjąć decyzję - powinniśmy robić to, co mamy przed nosem. Po prostu działać korzystając ze swojej intuicji. Możemy też korzystać z zasady, że pierwsza myśl jest najlepsza i działamy zamiast się zastanawiać, myśleć, i znowu zastanawiać.

  1. Złość / gniew

To jedna z gorszych trucizn umysłu. Pojawia się gdy jesteśmy za bardzo skoncentrowani na sobie ( na ego). Rozbudowane, napuszone ego przeszkadza w spoglądaniu na innych ze współczuciem. Gniew zostaje w przyrodzie i zwykle gdy działamy pod jego wpływem, sprzedajemy złą energię dalej. Recepta na gniew? Rozwijanie w sobie cierpliwości i współczucia wobec tych, na których zachowania się złościmy . Cierpliwość to nie to samo co uległość. Cierpliwość polega na tym, by w trudnych sytuacjach zareagować łagodnie i zarazem stanowczo, zadając sobie pytanie: "co w tej chwili będzie dla mnie najbardziej użyteczne?" Uległość jest reakcją pełną strachu, cierpliwość zaś wiąże się ze spokojem. Lama Ole Nydhal podpowiada też, żeby w chwili gniewu najlepiej powstrzymać się od mówienia i robienia czegokolwiek. Dobrze też myśleć o budzących gniew osobach, że popełniają błędy z niewiedzy a nie ze złej woli, spojrzeć na nich jak na ludzi, którzy są pomieszani - dlatego atakowanie ich pod wpływem złości można porównać do kopania leżącego. Lepiej cierpliwie popatrzeć, poczekać i dać szansę - jak duży pies, który nie musi szczekać, żeby pokazać i poczuć, że jest silny.

  1. Pożądanie / zazdrość

Gdy zbyt mocno wciąga nas uczucie zazdrości, czy chęć posiadania różnych dóbr zwykle myślimy mocno o osiągnięciu swojego celu, nie życzymy też innym dobrze, bo zależy nam, byśmy to my zdobyli jak najwięcej. Nie pomagamy ludziom wobec których czujemy zazdrość. Czasami nawet chcielibyśmy im zaszkodzić. Sposobem na tę przeszkadzającą emocję jest koncentracja na życzeniu innym ( być może konkurentom) wszystkiego najlepszego - najlepiej żeby dostawali mnóstwo tego, czego im zazdrościmy. Można kontemplować, medytować, kierować swoją uwagę, energię i myśli na takie dobre życzenia. 

  1. Przywiązanie

Na przykład przywiązanie do rzeczy, osób, sposobu życia i innych spraw. Gdy przeszkadza nam taka emocja, dobrze jest być szczodrym dla innych i życzyć im tego, co my umiemy uzyskiwać tylko z wielkim trudem. Można też przypominać sobie o przemijalności wszystkiego.

  1. Duma/ poczucie wyższości

To emocje, które bardzo przeszkadzają być blisko z drugą osobą. Kiedy kieruje nami poczucie wyższości tylko my sami dla siebie jesteśmy interesujący a inni wydają nam się  głupsi i gorsi. Gdy towarzyszy nam duma dobrze jest uświadamiać sobie, że są na świecie ludzie lepsi od nas, mądrzejsi, szybsi, bardziej inteligentni itd. Dobrze jest też pamiętać, że to czy postrzegamy innych ludzi jako interesujących zależy od nas. Jeśli dostrzegamy w nich ciekawe, dobre, zaskakujące rzeczy, to wzbudzamy naturalną radość, zaś wtedy gdy koncentrujemy się na wytykaniu błędów - stwarzamy duchowe ubóstwo.   

Robercie, Smacznego :)



→ Relaks, jako napęd do działania
→ Twoja osobista Nangijala
→ Co się może podobać w rechotaniu żaby?
→ Energia idzie za uwagą
→ Nie może być tylko dobrze, nie może być tylko źle
→ Niewyzłoszczona złość
→ Czy da się wyeliminować niechęć i negatywne myśli wobec wprowadzanych zmian?
→ Rozwój ( Księga obrazów w: R.M. Rilke, Poezje w przekładach Artura Sandauera)
→ Nowe opowiadanie dla dzieci - Ewelinka i 17 braci
→ Trudy pracy nad sobą
→ Dobranocki o Teofilu cz. II
→ Budowanie wspólnego
→ Bajka o chłopcu i złotym kluczyku
→ O tym się nie mówi, jak mężczyźni mają trudno
→ Dobranocka - Skąd się biorą dzieci?
→ Urok wakacyjnego odpoczynku
→ Sama przyjemność
→ Dzień Dziecka z Hanią, czyli o tym jak fascynująca bywa zmiana perspektywy
→ Z całego serca życzę w Nowym Roku
→ O miłości, o kobietach, o mężczyznach- polecam do przeczytania książki Zbigniewa Lew-Starowicza
→ O nieczęstej odwadze i wszechobecnym lęku
→ Bez pomyłki nie ma zmiany. O poskramianiu Gremlinów
→ Idź do lasu- fragment Biegnącej z wilkami
→ Wszystko działa bez zarzutu, ale jakoś smutno... Rzecz o zarządzaniu czasem
→ Czego może nauczyć biedronka?


spacer coaching icc

coaching icc logo
  Strona główna
  O mnie
Coaching
  Coaching ICC
Business Coaching
Life Coaching
Coaching Menedżerski
Proces Coachingu
Coaching a formy rozwoju
Rola Coacha
Blog
  Artykuły
  Kontakt
;    
       
   
spacer coaching icc
 


Wszystkie prawa zastrzeżone | Copyright © 2011, CoachingICC.COM

Karolina Ślifirska - certyfikowany Coach ICC
mobile: 512-344-836
e-mail: karolina@coachingicc.com



Coaching   Coaching Łódź   Life Coaching Łódź
Caoching ICC   Coaching Warszawa   Life Coaching Warszawa
Life Coaching   Coaching ICC Warszawa   Business Coaching Łódź
Business Coaching   Proces Coachingu   Business Coaching Warszawa
Coaching Menedżerski   Czym jest Coaching   Coaching ICC Łódź
Coach   Coaching Menedżerski Łódź   Coaching Menedżerski Warszawa

Miasta w których pracuje:
Warszawa, Łódź, Poznań, Wrocław, Opole, Katowice, Kraków, Radom, Lublin,
Rzeszów, Kielce, Białystok, Gdynia, Gdańsk, Szczecin, Częstochowa, Olsztyn